Hostýn - dopoledne 3. ledna 2009

Main menu:

Zastávka U Tří kamenů

Na letošní pochod odstartovalo rekordních 222 účastníků.

Z toho 115 lidí se vydalo na trasu Hostišová – Bystřice pod Hostýnem

74 lidí na trasu Racková – Bystřice pod Hostýnem

A 33 lidí na symbolickou trasu Hostišová – Racková

 

Úryvek ze zahájení pochodu:

Krátce po opuštění letounu se stalo něco velmi zvláštního. Někdo vám začal dávat světelné znamení. Podařilo se vám zjistit, kdo to byl?
Světelné znamení se objevilo na věži kostela v Mysločovicích. Byl to patrně člen protiletecké hlídky, kterou vykonávali tamní občané v rámci civilní protiletecké obrany. Morseovou abecedou signalizoval písmeno „V“, jako vítězství. Takto zřejmě zdravil posádku letounu, nebo možná i nás, pokud nás viděl.

Velmi kritický okamžik následoval ihned po přistání. Museli jste se urychleně nalézt v neznámé noční krajině. Jak rychle se vám to podařilo?
Našli jsme se asi za pět minut. Byl to takový hektický, horečnatý stav. Zahrabali jsme padáky a kombinézy do břehu v potoce. (Asi za dva dny je ale našly děti z nedaleké vesnice.) Napětí nejvíce zvyšovalo to, že jsme nevěděli, kde jsme a jestli jsme vůbec na našem území. Avšak asi po dvě stě metrech chůze jsme přešli silnici a u ní byl svatý obrázek Panenky Marie, u něhož stálo: Panenko Maria, Matko boží, oroduj za nás. Takto jsme se tedy dozvěděli, že jsme na domácí půdě.

Co bylo součástí vašeho vybavení?
Měli jsme s sebou dvě vysílačky a samozřejmě i přijímací stanice, falešné doklady, podrobné mapy a kompas, lisovaný výtažek z masa pemikan, butylku jamajského rumu, nůž a obvazy. Měli jsme také dvě pistole pro vlastní obranu. Byly to Colt ráže 7,65 a malá pistole do náprsní kapsy ráže 6,35. Velitel Bartoš měl navíc Colt ráže 9, kterým se v únoru 1945 prostřílel z obklíčení více jak dvaceti gestapáků a členů SS. Součástí vybavení parašutistů byl také jed, který naši kamarádi v několika případech použili v obklíčení.

Pane Šikolo, kdybyste měl dnešním mladým lidem vzkázat nějaké poselství, co byste jim po svých životních zkušenostech poradil?
Říká se, že dnešní mladí lidé se o veřejné věci příliš nezajímají. Ale záleží na situaci. Před tím, než nás Němci okupovali, tak jsme se také třeba o politiku příliš nestarali. Byli jsme mladí a měli jsme jiné zájmy. Já však věřím, že kdyby přišlo nějaké skutečné ohrožení národa, tak by to působilo na dnešní mladé lidi stejně, jako to působilo na nás. Mladým lidem bych vzkázal, aby nikdy nenaletěli na demagogii komunistů nebo fašistů, aby si vážili demokracie i přes všechny její nedostatky a chyby.

Autor rozhovoru, Jindřich Fiala, se podílel na vydání následující knihy o Clay-Evě: http://www.p3k.cz/clay-eva.html

zdroj: http://www.historickykaleidoskop.cz/2-2006/drama-v-temnotach.html

 

Pamětní mince Clay-Eva vydaná společností SM PARAPRESENT, s.r.o.

DSC_0011