Hostýn - dopoledne 3. ledna 2009

Main menu:

Site search

Rubriky

Červenec 2021
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Základní informace

CounterWeather by Freemeteo.com

Stanice EVA alias OL75CLAY opět v éteru

Do letošního 16. ročníku pochodu se letos poprvé zapojí i skupina radioamatérů. Zveřejňujeme proto jejich informativní článek, kterým přibližují svou aktivitu, která bude jistě skvělým obohacením půlkulatého výročí seskoku skupiny Clay.

 

Jsme skupina radioamatérů ze Zlína a okolí a našim zaměřením je především telegrafické vysílání v krátkovlnných pásmech s nízkými výkony. Sázíme na trpělivost a operátorskou zručnost, stejně jako na využití přírodních fyzikálních podmínek pro šíření rádiových vln. Zabýváme se také historií rádia a s porozuměním obdivujeme náročnou práci radiotelegrafistů paradesantních skupin za těžkých válečných podmínek. Takto vznikla myšlenka naší pocty skupině CLAY, přispět k oslavě 75. výročí jejího působení symbolicky právě rádiovým vysíláním v tehdejší podobě.

 

Zájemcům bychom rádi prakticky přiblížili, co obnáší dovednost příjmu a vysílání telegrafií, které až do poloviny minulého století představovalo stěžejní způsob veškerého spojení se světem, včetně zabezpečení letecké a námořní dopravy. Pokusíme se předvést praktická spojení z Hostišové (případně z Malé Skály) s Velkou Británií. Našim úmyslem je předat pozdravné telegramy kolegům v blízkosti stanovišť tehdejší VRÚ, která zajišťovala spojení s domácím odbojem. Osvojili jsme si rovněž způsoby šifrování podle tehdejších originálních klíčů. Naše stanice se speciální příležitostnou značkou OL75CLAY bude po oslavách nadále udržována v provozu až do konce července s cílem navázat co nejvíce spojení s celým světem k propagaci jubilea skupiny CLAY. Za každé spojení odešleme protistanici náš potvrzovací QSL lístek s popisem akce.

 

Dnes používáme technicky mnohem dokonalejší přístroje, nicméně technika spojení se věrně přibližuje způsobům z doby druhé světové války. Naším předsevzetím a cílem je navazovat spojení a předávat zprávy za obtížných podmínek s vyloučením podpory současných možností satelitů a internetové sítě. Najdete nás při našich pokusech v terénu často na kopcích Hostýnských hor. Máme dostatek spřízněných kolegů v mnoha klubech v Česku i v zahraničí, jsme sdruženi v mezinárodní Summits on the Air a neustále překonáváme hranice možného ve spojení rádia s přírodou a turistikou. Blíže o našich zájmech a práci se lze dočíst na rozsáhlých webových stránkách Českého radioklubu ČRK: http://www.crk.cz  o našem sdružení radioamatérů, pracujících s malými výkony na stránkách QRP klubu: http://okqrp.fud.cz/  a též na http://sota-ok.nagano.cz/ 

 

Pokud by vás naše činnost zaujala, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám přiblížíme a zprostředkujeme vše potřebné.

 

Pavel Cunderla OK2BMA, Pavel Hruška OK2FB, Petr Poláček OK2BTK, Milan Černík OK2BCF a Václav Dosoudil OK2PXJ – telegrafisté OL75CLAY