Hostýn - dopoledne 3. ledna 2009

Main menu:

Pátý ročník

Je pátek 11. dubna 2008. Počasí od rána slibuje pěkný den. Je 17.45h a na holešovském nádraží se začínají scházet první skupinky lidí, kteří mají něco společného. Je to noční pochod Clay-Eva. Letošní ročník je trochu odlišný od předchozích. Organizátoři spojili síly s obcí Hostišová a občanským sdružením Horizont Hostišová. Původní směr cesty do Rackové se mění. Nejede se do Rackové, ale do Hostišové. Krátce před 18. hodinou přijíždí objednaný autobus. Účastníci pochodu pomalu nastupují. Na letošní ročník se přihlásil rekordní počet lidí – 118. Organizátoři mají obavu, že se v Holešově do jednoho autobusu nenaskládáme, proto několik lidí odjíždí linkovým autobusem do Rackové. Nakonec se tato obava nenaplnila a v objednaném autobusu zbylo ještě několik volných míst. Proto se objednaný autobus vydal za linkovým autobusem a v Rackové naložil některé účastníky. V Rackové ovšem čekala vozidla Hraničářského pluku 19. Tato vozidla pobrala většinu lidí, kteří přijeli linkovým autobusem a spolu s objednaným autobusem se vydali na Hostišovou.

Organizátoři (Marek a Jakub) ještě počkali v Rackové na příjezd linkového autobusu od Zlína. Krátce po příjezdu linkového autobusu se stihl vrátit objednaný autobus z Hostišové a tento poslední zbytek účastníků naložil a odvezl na Hostišovou.

V Hostišové u obecního úřadu už čekaly davy lidí a organizátor (Michal Mynář) s mikrofonem svolával všechny k registraci. Když už byli všichni zaregistrováni, tak se dav lidí pod vedením vozidel Hraničářského pluku 19 vydal na cestu k pomníčku paraskupiny Clay do údolí Trnovce.

Zhruba kolem půl osmé večer byl začínají úvodní projevy k pochodu. Začíná Marek Bartošek se stručným shrnutím předchozích ročníků a informací o tom, že skupina Klubu vojenské historie z Brna v Přerově nepřestoupila a míří do Ostravy. Následuje Ondřej Machálek se seznámením účastníků s historickou událostí a vůbec historií nejen paraskupiny Clay-Eva. Dalším řečníkem je starosta obce Hostišová pan Milan Šesták. Dále se mikrofonu ujímá pan Tomáš Jabůrek – je to manžel vnučky Otomara Riedla. Otmar Riedl byl vůbec prvním parašutistou, který byl do Protektorátu vyslán exilovou vládou z Velké Británie – tato akce byla nazvána Operace Benjamin. Po těchto projevech je na řadě kladení kytic k pomníku paraskupiny.

Nakonec se mikrofonu ujímá opět Marek Bartošek a následují organizační věci k pochodu a také o tom, že skupina KVH Brno je už na cestě do Holešova. Poté si účastníci vyzvedávají propozice k pochodu a list s kvízy.

Je pár minut před 20. hodinou a první skupina účastníků se vydává k autobusu, aby vyrazili do Rackové na start pochodu. Po příjezdu do Rackové už je dokonalá tma. První skupina vyráží na trasu kolem půl deváté večer. Pár minut po vyslání poslední skupinky z prvního autobusu se objevují účastníci z druhého autobusu.
Organizátorská skupina vyráží na trasu jako poslední – je zhruba půl desáté.

Počasí je letos opět krásné – teplota kolem 16°C, skoro jasno a svítí nám čtvrtka Měsíce. Spousta skupin šla bez baterek a jen v tmavém lese si svítila na cestu.
U Tří kamenů čekala na účastníky opět vysílačka, u které tito našli pamětní listy a camrátko (viz fotogalerii). U Tří kamenů byla opět zima, ale letos kupodivu nefoukal vítr (ale jinde na trase ano )

Cíle dosáhla většina přihlášených skupin. Organizátorská skupina jako poslední odjížděla z Bystřice pod Hostýnem vlakem v 06.47h.
Až k ránu začalo lehce pršet, ale to už spousta účastníků byla v dupačkách a propadali se ve snu v měkkých peřinách…

Dávám zde ještě odkaz na článek od turistů z Bystřice pod Hostýnem