Hostýn - dopoledne 3. ledna 2009

Main menu:

Osmý ročník

Počasí nás nechávalo po celý týden v drobném napětí, ale v pátek se dokonce zpoza mraků usmálo slunce. Účastníci pochodu opět potvrdili, že ani nepřízeň počasí nemůže odvrátit jejich účast. Jednalo se o jeden z nejchladnějších ročníků v historii pochodů. Co do počtu zúčastněných se nám povedlo překonat rekord z minulých ročníků. Na start se letos postavilo celkem 119 účastníků. 75 z nich se vydalo na trasu z Rackové a 44 z Hostišové. Čtyři z nich šli krátkou symbolickou trasu do Rackové.

Na začátku slavnostního setkání u pomníku poblíž místa seskoku uvítal všechny moderátor akce Mgr. Michal Mynář. Společně s kapelou Hostband, jejímž je členem, pak zahrál skladbu zpěvačky Radůzy Chci oplakat to dobře. Pak již dostal slovo náš tradiční host Jan Štokman z Buchlovic, synovec šifranta skupiny Jiřího Štokmana. Ten vedle vyřízení srdečných pozdravů všem účastníkům pochodu za potomky členů paraskupiny, doplnil i zajímavé podrobnosti o veliteli skupiny Antonínu Bartošovi, které nově zjistil spoluprací s vědeckými institucemi. Dále byla na programu hymnu pochodu Jdou muži tmou, znovu v podání Hostbandu. Před mikrofon se s krátkou zdravicí ještě postavila paní starostka Hostišové Marta Koppová. Na závěr ceremoniálu zazněla česká a slovenská hymna, došlo i na položení kytic k pomníku a čestnou salvu z pušek členů klubu vojenské historie Hraničářského pluku 19. Čestnou stráž vedle pomníku drželi také skauti a členové Klubu vojenských výsadkářů Holešov, kteří nastoupili s novou replikou zástavy 7. výsadkového pluku zvláštního určení a se svou klubovou vlajkou.

Během zahájení pochodu byla také vyhlášena finanční sbírka na podporu Japonska stiženého přírodní katastrofou. Přímo na zahájení pochodu bylo vybráno 1862,- Kč. Na konto pro Japonsko Charity ČR bylo nakonec odesláno 2100,- Kč. Věříme, že se určitá charitativní činnost cílená vždy na jiný účel stane pravidelnou součástí dalších ročníků.

Do terénu mohli účastníci vyrazit jako již tradičně z Rackové od fotbalového hřiště a zdatnější si mohli vyzkoušet kompletní trasu pochodu přímo z Hostišové. Poprvé byla realizována možnost jít tzv. symbolický pochod z Hostišové do Rackové v délce 6 km. I letos byla na trase U Tří kamenů přichystána zastávka v podobě bedny s vysílačkou, ve které byla kronika pochodu a pro každého pamětní placka. Pro zpestření cesty jsme pro účastníky pochodu vytvořili mp3 soubory s úryvky z knihy Radimíra Kunce Clay-Eva volá Londýn, které popisovaly namáhavou cestu skupiny Clay. Pochodující si je měli pouštět ze svých mobilních telefonů přibližně v místech, ve kterých se odehrávaly. U vlakového nádraží v Bystřici pod Hostýnem vzniklo cílové stanoviště, kde se mohli zmožení pochodující zahřát horkým čajem a vychutnat již tradiční chléb se sádlem a cibulí. Kromě pocitu z úspěšně vykonaného 36 km pochodu mohl být všem odměnou také nádherný pohled na dorůstající měsíc, který se po půlnoci objevil na noční obloze.